Aktien

Kindreds svenska depåbevis finns noterade på Nasdaq Stockholm sedan juni 2004. Per den 4 januari 2016 finns de svenska depåbevisen noterade på Large Cap-listan. Första handeln efter spliten 8:1 ägde rum den 4 januari 2016. Utdelningen på 3.52 SEK (0.31 GBP) betalades ut av Euroclear den 23 maj 2017.
Antalet utfärdade aktier per den 30 september 2017 uppgick till 230 126 200.

 
Listningsinformation
Namn: Kindred Group plc
Börs: Nasdaq Stockholm
Första listning: 8 juni 2004
Ticker-kod: KIND SDB
Bloomberg-kod: KINDSDB:SS

Reuters-kod: KINDsdb.ST
ISIN-kod: SE0007871645
Listning: Large Cap
Sektor: Resor och fritid
Indexlistningar: Kindred finns inkluderat på ett antal index, till exempel OMXSPI och OMXS30NEXT. För mer information, se ledande INDEX här.

Shareholder (as per 29 September 2017)Number of shares/SDRs
Share of share capital/Votes, %Accumulated
Share of share capital/Votes %
Swedbank Robur Fonder22,379,5369.7%9.7%
Första AP-fonden20,647,1489.0%18.7%
Andra AP-fonden13,042,7345.7%24.4%
Skandia Liv9,744,1164.2%28.6%
Columbia Acorn8,835,9513.8%32.4%
Handelsbanken Fonder8,587,0003.7%36.2%
Lannebo Fonder8,118,2013.5%39.7%
SEB Investment Management8,011,7803.5%43.2%
Anders Ström through company5,666,2002.5%45.6%
AMF Fonder5,039,8542.2%47.8%
Länsförsäkringar fondförvaltning4,708,9002.0%49.9%
Skandia Fonder4,347,810
1.9%51.8%
Nordea Fonder4,072,9221.8%53.5%
Tredje AP-fonden3,601,1691.6%55.1%
Kindred Group plc2,478,2621.1%56.2%
Others100,844,61743.8%100%
Total230,126,200100%
  • Prenumerera på aktieinformation

Analysbevakning

Analytiker som bevakar Kindred är:
  • Carnegie
    Mikael Laséen
    +46 8 5886 8721
  • Danske Bank
    Sharish Aziz
    +46 8 568 805 69
  • DNB Bank ASA, Filial
    Martin Arnell
    +46 8 473 48 95
  • SEB Enskilda
    Mathias Lundberg
    +46 70 4329794
  • Handelsbanken
    Rasmus Engberg
    +46 8 701 511 16
  • Morgan Stanley
    Vaughan Lewis
    +44 207 425 3489
  • Nordea
    Christian Hellman
    +46 7214 595 66
  • Pareto Securities
    Lars-Ola Hellström
    +46 8 402 5277
  • Berenberg
    Roberta Ciaccia
    +44 20 3207 7805

Flaggningsregler

Unibet Group plc är ett börsnoterat bolag med Malta som hemmedlemsland och därför gäller flaggningsreglerna i Malta Financial Services Authority:s Listing Rules. Desk "Notification Rules" återfinnes i Kapitel 8 under rubriken "Continuing Obligations" (pdf för nedladdning).

  • Aktierelaterade ersättningar

    Koncernen har olika aktierelaterade ersättningsplaner.
  • Aktieåterköpsprogram

    Styrelsen för Unibet Group plc beslutade den 22 september utnyttja det mandat för återköpsprogram som erhölls vid årsstämman den 17 maj 2016.